KADIN-ANNE

Vajinismus Tedavi Edilmezse Ne Olur

Vajinismus Tedavi Edilmezse Ne Olur

Vajinismus kadınların cinsel ilişki sırasında salgılanan yanlış hormon dolayısı ile korkularının yükselmesi sonucu cinsel birlikteliğin yaşanamaması ve birleşmenin gerçekleşmemesi anlamına gelmektedir.

Vajinismus tedavisi çok uzun sürmeye ve 1-2 gün içerisinde kolaylıkla tedavi edilen bir psikolojik rahatsız olarak da adlandırılabilir. Vajinismus tedavi edilmezse kadınların akıllarında kötü olarak kalacak ve diledikleri gibi yaşayamadıkları bir cinsel hayat kalacaktır. Aynı zamanda da psikolojik olarak da fazlası ile etkileyecektir. Düzenli ilişki kavramını da yaşatmayacaktır.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus günümüz şartlarında%100 tedavisi yapılabilen bir durumdur. Tedavi tanısı konulan kişiye göre özel ve bilimsel yöntemler kullanılarak yapılır.

Tedavi süreci ise 7-10 gün kadar süren bir ortalamadadır. Hastanın motivasyonu bu dönemde önemlidir. Genç ve yeni evlilik dönemleri geçirenlerde daha çabuk ilerleme kaydedilir. Süreç ne kadar ertelenirse gebelik tehlikeye girebilir.

Bu süreçte;

  1. Belirli bir süre cinsellik yasaklanır. Vajina kasılması ile başarısızlıklar strese sokacaktır. Motivasyonun daha yüksek seviyede tutulması için tedavi evrelerinde yasaklanmasının ve denemelerin yapılmamasının nedenidir. Belirli bir aşamaya gelene kadar yasak devam eder.
  2. Tedavi ile gevşeme teknikleri öğretilir ve bu sayede kadının kendini kontrol ve tanımasına imkan sunulur.
  3. Kegel Egzersizleri ile bilinçaltı kayıtlarına etki ederek pelvik kasların kontrolü sağlanır.
  4. Parmak egzersizleri sizi huzursuz edebilir ancak bu korku tedaviye başladıktan sonra ortadan kalkacaktır. 1-2 seans sabırlı olunmalıdır.
  5. Yine tedavi sırasında günlük olarak evde yapılacak uygulamalar doktor tarafından verilecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir