TEKNOLOJİ

Uçakta telefon açık kalırsa ne olur, yasak mı?

Uçakta telefon açılır mı, uçak düşer mi?

Uçakta telefonu açarsak veya açılırsa uçak düşer mi veya uçağın elektronik sistemleri mi bozulur, neden uçakta telefon açmayı yasaklıyorlar? Cep telefonu açık kalırsa ne olur?

Çoğumuzun aklına geliyordur “Uçakta Telefon Neden Yasak” sorusu. Eğer uçakta telefon yasaksa unutan kişiler illaki oluyordur o zaman uçak neden düşmüyor ki?

Uçakta telefonu açık bırakmak uçağı düşürmez!

Kabin görevlileri veya hostesler koltukları gezerek telefon kullananları veya telefonun kapatılması gerektiği konusunda uyarılar verir. Doğal olarak bizde kapatarak uçağın ve yolcuların güvenliğini tehlikeye sokmamış oluruz. Bu durum uçuş şartlarından birinin yerine getirilmesidir.

Telefon uçağı bozar mı, uçağa nasıl zarar verir?

Telefon açık kaldığında uçağın elektronik mekanizmasını bozacak veya motoruna zarar verecek bir gücü yoktur. Teknolojinin gelişmesi diğer alanlarda olduğu gibi uçağın kontrol sistemleride artık daha güvenli ve sofistikedir.

Bu demek değildir ki sessize al ve çaktımadan kullan!

Uçakta telefon neden yasak, zararı nedir?

Telefon bir iletişim aracı olarak uçakta iletişim sistemlerine zarar vermektedir. Çoğu uçak VHF frekanslarını kullanır. Uçaktaki diğer yolcularında telefonunun olması bu frekansları etkileyebiliyor.

Eğer olurda sizin cihazınız yüzünden acil bir durumda pilot kule ile iletişim kuramazsa asıl sorun burada başlıyor. Ona göre davranın.

“Uçak modu”

Uçak moduna aldığınızda otomatik olarak sinyali kesmiş olacağınızdan sorun kalmıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir