TEKNOLOJİ

Sözleşme süresi bitince ne olur? (Mobil GSM, internet)

Sözleşme süresi bitince, taahhüt bitince ne olur?

Hemen herkes bir şekilde fatura ile tanışmaktadır. Evde internet, sabit telefonu, GSM faturalı hat, TV hizmetleri gibi çeşitli firmalardan hizmet alarak taahhüt altına gireriz. Sözleşme tarihi bitince Türk Telekom, Avea, Ttnet, Superonline, Turkcell, Vodafone, Kablonet (Uydunet), Millenicom, D-Smart, Digiturk, Tivibu  gibi firmalar için nasıl bir yol izlenmeli, ne yapılmalı?

Taahhüt süresi bitince hizmet kesilir mi?

Aldığınız hizmetlerin sözleşme süreleri dolduğunda paketiniz değişmez veya kesinti olmaz ancak daha fazla ücret ödemeye başlarsınız. İnternet sağlayıcı veya GSM operatörleri kullanım sözünüze göre indirim yapar. Bu indirimlere bağlantı, aktivasyon ve kurulum, modem gibi çeşitli ürünleri bedelsiz olarak verir.

Taahhüt bitişi ile alacağınız fiyat sözleşmenizde gördüğünüz normal indirimsiz fiyat üzerinden gelmeye başlar.

Başlıca yaşayacağınız değişimler ise şunlardır;

  1. İndirimsiz fiyattan ücretlendirme yapılır. Siz zam geldi zannedebilirsiniz.
  2. Ücretsiz modem kullanıyorsanız modem ücreti (4-5-7 TL) gibi rakamlar gelmeye başlar.

Taahhüt yenilemek mecbur mu?

Taahhüt yenileme mecburi değildir. Çoğu çözüm ortağı para kazanmak için sizi sözleşme yenilemeniz gerekiyor gibi tabirlerle bağlamak isteyebilir. Böyle bir zorunluluk yoktur. Sözleşme süresi bitiş tarihinden sonra taahhütsüz abonelik kullanmaya başlarsınız.

Sözleşme süresi bitince ne yapılır?

Sözleşme süresi biten aboneler şunları yaparsa daha ucuz paket ve kampanyalardan yararlanabilir.

Firma değiştirme

Başka bir firmaya numara taşıma ya da hat taşıma yapılarak ucuz paketlerden veya tarifelerden faydalanabilirsiniz.

Taahhüt yenileme

Aynı firmanız üzerinden yeni bir sözleşme (24 ay) yaparak indirim alabilirsiniz.

Başvuru yapın bilgi alın!

Tıklayın Bizden Bilgi Alın →

Yukarıdaki bağlantı üzerinden taahhüt yenilemesi yapabilir veya internet, GSM hattınızı başka firmaya taşıyarak ucuz kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

Bilgi notları

Taahhüt süresi boyunca paketler daha ucuz paketlere veya kampanyalara değiştirilemez ancak sözleşme bitişi ile yeni daha ucuz bir tarifeye geçebilirsiniz. Taahhütlü aboneler üst pakete sözleşmeliykende geçiş yapabilir.

Taahhüt süresi bittiğinde 2. kez taahhüt yenileyen aboneler için bağlantı, aktivasyon, kurulum gibi ücretler söz konusu değildir. 2. taahhüt bozma yapılırsa bu ücretlerden size fatura gelmez sadece aldığınız kampanya ücretlerini cayma cezası olarak ödersiniz.

Örneğin;

Taahhütsüz fiyatı 69 TL olan hizmeti 49 TL olarak alan abone ikinci taahhütlüylen cayarsa 6 ay kullandığını farzedelim toplamda 2. cayma cezası 120 TL olarak sadece aradaki farkı öder.

İlk sözleşme ile aktivasyon, bağlantı gibi ücretleri zaten ödemiş olmaktadır. İkinci kez bu ücretlerin alınması veya uygulanması söz konusu değildir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir