SAĞLIK

Siğil koparılırsa ne olur, siğili koparınca ne olur, siğili kesersek ne olur

Siğil kesilirse, kanarsa, koparsa ne olur?

Basitçe yüzde, ciltte, elde, ayakta, bacak, genital bölge gibi herhangi bir bölgede bulunan siğili kanatır, keser veya üzerini kopartarak kurcalarsanız çevresine veya temas ettiği diğer bölgelere bulaşmasına neden olursunuz. Yüzünüzdeki bir siğili koparırsanız elinize veya elinizdeki bir siğili koparıp başka bölgelere temas ettirirseniz yayılmasına sebep olursunuz.

Siğiller iyi huylu deri kabarıklığı olarak bilinir. Bulaşıcı ve çok nadir deri/cilt kanseri riski taşırlar.

Cinsel organlarda genital bölgelerde çıkan siğiller yine aynı şekilde bulaşıcı özelliktedir. Cinsel organda tahribat yapabilir. Siğilleri olan birinin bakım malzemesi kullanılırsa yine siğil çıkmasına zemin hazırlanmış olur.

Siğil nedir?

Human papilloma virüs ( HPV) isimli mikroorganizmanın kişiden kişiye bulaşarak yayılmaya neden olan bir cilt hastalığıdır. Tokalaşma, öpüşme, temas etme, ortak bakım ve diğer eşya kullanımları gibi nedenlerden dolayı HPV başka insanlara bulaşır.

Erkek için mi kadın için mi daha tehlikeli?

Bağışıklık sisteminin güçlü olması nedeniyle deri tabakası altına yerleşen bu virüs orada çoğalmaya başlar. Bölgesel ayrım olmaksızın ayak tabanı, saç dipleri, kafa derisi, burun, göz kapağı, parmak araları, kalça arası, baldır, penis gibi aklınıza gelebilecek deri kaplı olan tüm bölgelerde çıkabilir. Kabartı şeklinde kendini gösterirken bebek, çocuk, ergen, genç ve yaşlı ayrımı olmaksızın herkeste görülebilir.

Erkeklerde sakal gibi tüylü bölgelerde susam tanesi şeklinde kabartı olur. Farkedilemeyebilir. Kaşınırken ağrısız olabilir. Traş olurken kesilmesi ile diğer bölgelere bulaşır. Kadınlarda genital bölgelerde bakım esnasında koparılması ile yayılması kolaylaşarak daha fazla yayılmasın ve çoğalmasına neden olabilir. Bakım esnasında koparılmamaya, kesilmemeye ve kanatılmamaya özen gösterilmelidir.

Okul çocuklarına diğer sıra arkadaşlarıyla ortak kullanılan eşyalar sayesinde daha kolay bulaşabilir. Siğiller bir kere engeli aşarak yayıldığında çok daha fazla yaygınlaşabilir.

Ne yapılır, nasıl tedavi edilir?

Ayaklarda aniden çıkan nasır gibi kabarıklar, siyah noktalar kesilmemeli veya törpülenmemelidir. Siğil olma ihtimalleri yüksektir. Nasır bandı ile kolay şekilde yayabilirsiniz. Ayak altındakiler daha çok dibe doğru yayıldıklarından tedavisi güçleşir. Dermatoloji Bölümü size yardımcı olacaktır. Cinsel ilişki ile kolayca karşı tarafa bulaşır.

Genital bölge (cinsel organ) siğilleri için Dermatoloğa gidilmelidir. Cilt hastalıkları uzmanı yardımcı olacaktır.

Siğil koparılırsa ne olur, siğili koparınca ne olur, siğili kesersek ne olur?

Siğller bulunduğu bölgelerin sayısı ve boyutları ile derinlikleri hesaplanarak sürülebilen ilaçlar, dondurma yöntemi (kriyoterapi) ya da elektrikle yakma yöntemi (koterizasyon) ile kısa sürede tedavi edilir.

Viral kökenli bu siğillerin tedaviden sonra bile çıkma ihtimali vardır. Doktor kontrolü olmadan siğilleri kesmek, koparmak veya kanatmak hem bulaşmasına hem de başka cilt sorunları yaşamanıza neden olabilir. Derinliği ve yapısınını bilmediğiniz siğillere evde müdahale etmeyin.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir