PARA

Senet ödenmezse ne olur, Faturaya ek taksitli cihaz ödenmezse ne olur?

Senet ödenmezse ne olur, telefon taksiti ödememe cezası nedir?

Senetlerin ödenmemesi günümüzde oldukça yaygın görülür. Özellikle cep telefonlarının taksitlerden kredi kartı ile kullanımı kapatıldığında son kullanıcı Vodafone, Türk Telekom (Avea, TTNET) gibi ISS ve GSM operatörleri üzerinden taksitli telefon alırlar. Diğer mağazalardan ise elden senet dediğimiz senetle taksit yapılarak cep telefonu veya cihaz taksitlendirmesi yapılmaktadır. İster bir sözleşme imzalayarak taksitli alışveriş yapın isterseniz düzenli ödemeleri belirten taksitli senetler imzalayın sonucunda her ikiside sizin aylık belirli düzende ödemeniz gereken taksitlendirmedir.

Senet nedir, nasıl imzalanır?

Faturaya ek veya tarifeye ek bir cihaz alırken imzaladığınız sözleşme ve ödeme bilgisi içeren fiyat tutarları olan belgedir. Yani sizin borçlandığınızı gösteren resmi evraktır. Üzerinde ödeme tarihleri ve ödeme tutarları bulunan en eski zamanlardan gelen hukuki ödeme belgesine senet denir.

Senet veya taksitlerin ödenmemesi

Eğer senet banka üzerine konulmuş bir senetse ödeme tarihi geldiğinde tahsil edilemeyen senetler için banka protesto çekecektir. Müşteri bankalar nezdinde kredi notunu düşürmemek, riskli müşteri konumuna düşmemek için ödemeyi yapacağı düşüncesi ile en çok kullanılan yöntemdir.

Seneti tahsil olmayan mal veya ürün sahiplerinin çoğu bu yöntemi kullanmaktadır.

Senet veya sözleşme üzerindeki borç ödeme tarihi geldiğinde borçlu ödemeyi yapmazsa borçlu temerrüde düşer ve temerrüt faizi işler.

İletişime geçilerek sizden ödemeleri yapmanız istenir. Ödememe yapamayan müşteriler için muhtemelen senet sahibi avukata vererek hukuki işlem başlatır. Bu tüm taksitlendirmelerde aynı şekilde yürütülür. Avukat alacağın tahsili için icra daireleri aracılığı ile yasal takip başlatır. Maaş haczi, ev veya üzerine kayıtlı taşınamaz mülk veya arsa, araç veya arabalar gibi kişinin TCKimlik numarasına kayıtlı mallara ihtiyati tedbir konulacaktır.

İcra takibiyle ödeme emrinin gönderilmesi, ihtiyati tedbir, dosyanın kesinleşmesi, haciz işlemleri, taahhüdü ihlal, yediemini suistimal gibi tüm durumlar senetlerde de geçerlidir.

Senedi Ödememe Cezası

Hapse girilmez ancak ödemenin tahsili için tüm baskı ve yasal yollar denenir. Senetli veya diğer borçlarda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus;

Borcunuzu ödemediğinizde eğer yapılandırma yaparak taahhütname verirseniz iş değişir ve hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu cezalar 90 günlük olabilir.Taahhüdü ihlal ve yediemini suistimal gibi durumlar aynen senetlerde veya imzalanan taksitli cihaz sözleşmelerinde de geçerlidir.

Senet tahsilatı en kolay nasıl yapılır?

Senet tahsilatı için eğer alacaklı olan sizseniz senet aldığınızda bankaya bırakmalı ödeme gününü beklemelisiniz. Senet tahsil olmadığında banka protestosunu çekerek gerekli yasal işlemleri başlatmak üzere adım atacaktır. Bir avukat aracılığı ile bundan sonrasını avukat veya hukuk büroları halledecektir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir