SAĞLIK

Saça kolonya sürülürse ne olur, Saça kolonya zararlı mı?

Saç için kolonya zararlı mı, saça kolonya sürülür mü?

Kolonya, su, limon, çiçek gibi çeşitli tütün veya esanslı koku veren maddelerin etil alkol ile karıştırılarak elde edildiği ve daha çabuk uçucu olan bir parfüm çeşididir.

Kolonyanın içeriğinde bulunan kimyasal yağlar ve maddeler saça zarar verir. Bu birkaç sefer sürmekle olmasa bile alışkanlık haline getirenlerin saçlarında yanma, erken beyazlama ve dökülme gibi sorunlar yaşamasına neden olacaktır. Kolonya bileşenlerinin saç derisindeki pH dengesini bozması ile kepeklenme ve yağlanma gibi sorunlarda baş gösterecektir.

Özellikle limon kolonyası alışkanlığı olanların çok daha dikkatli olmaları önemlidir. pH dengesini bozacak bileşikler saç derisine ulaştıklarında saç kökleri zarar görerek zayıflar veya kopması kolaylaştır.

Kolonya kullanmak gibi saça limonu sürmekte aynı etkiyi verir. Jöle mantığında daha parlak ve sert saç yapış özelliği kullanmanıza neden olabilir ancak mümkün olduğunda kullanmayın. Zamanla saçınızda ve saç köklerinde kalıcı hasara sebep olmuş olursunuz. Özellikle liseli gençler bu konuda daha dikkatli olmalıdır.

Kolonyadan ayrıca şu zararlar görülebilir;

  1. Kolonya kokusu ile beyne koku ve tat konusunda zayıflama etkisi yaratırsınız.
  2. Kolonya deri yapısını bozarak tahrişe neden olabilir.
  3. Terleme yetisinin kaybolarak vücudun zararlı maddelere karşı açık konuma gelmesine neden olabilir.
  4. Astım ve bronşit gibi rahatsızlığı olan hastalar kolonya kokladıklarında krizlerin şiddetlenmesine neden olabilirler.
  5. Gözlere temas ettiğinde kalıcı körlük gibi göz merceğine zarar verebilir.
  6. Sokaklarda açık satılan kolonyalar alerjiye hatta egzama oluşmasına bile neden olabilir. Kalitesiz kolonyalarda bileşiklerin ne kullanıldığı belirsizdir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir