PARA

Ölünce kredi borcu ne olur?

Ölünce Kredi Borcu Ne Olur

Hayatımız boyunca bazı şeyleri yoluna sokmak için maddi anlamda destekler gereklidir. Bu etkenler bazen de olması gereken bir sonucu hızlandırmak için yine maddi anlamda desteğe ihtiyaç duyulacaktır. Bu sebeple de maddi anlamda desteğe ihtiyacı olan kişiler bankalar yardımı ile kredi çekebilmekte ve faizi ile birlikte bankaya tekrar geri ödemektedir. Vefat halinde kredi borcu en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Eğer vefat eden kişinin kredi borcu bulunuyorsa ve hayat sigortası varsa hayat sigortası bu kişinin borçlarını üstlenmektedir. Fakat kişinin hayat sigortası yoksa en yakınları ya da varisleri kimler ise o kişiler kredi borcunu ödemek zorundadır.

Ölünce kredi borcu

Ölen kişinin hayat sigortası varsa bir sorun olmayacaktır. Borcu sigorta üstlenir. Özellikle konut kredisi için uzun vadelerde sigorta yaptırmak bu anlamda önemlidir. Araç kredileri gibi diğer kredilerde de yapılan hayat sigortası borcu kapatacaktır. Uzun vadeli kredilerde bankalar bu konuda hassas davrandığından sigorta şartı koyacaktır.

Eğer kişinin borcu hayat sigortası ile koruma altında değilse borç varislerin üzerinedir. Ev veya taşıt kredilerinde mallara haciz konulur.

Mirascılar malların paylaşım hakkına sahip oldukları gibi aynı zamanda borcunda sorumlusudur. Borçların kabulü isteniyorsa mirası reddederek redd-i miras yapılarak borç yükümlülüğünden korunulabilir. Mirascılardan sonuç elde edilemediğinde borçlu normal ölümle vefat etmişse batık kredi olarak borç kapanacaktır.

Kefil varsa alacak için kefil üzerinde işlem yapılır.

Şu durumlar önemli;

  1. İntihar veya şüpheli durumlarda sigorta otopsi isteyebilir aynı zamanda ödeme yapmayabilir.
  2. Hasta olan biri durumu belirtmediğinde sigorta sonrasında ölüm gerçekleşirse şirketin bunu tesbit edilirse sigorta ödeme yapmaz.

Ölünce kredi kartı borcu ne olur?

Yukarıdaki durumlar kredi borcunda olduğu gibi aynı zamanda kredi kartı borçlarında da geçerlidir. Kişinin sigortası varsa poliçede yazan miktar kadar olan kısmı sigorta tarafından karşılanır. Poliçedeki tutarların üzerinden bir borç çıktığında ise kalan miktar mirascılara devrolur.

Mirascıların kredi kartı borcu ödemek istemediklerinde mirası reddederek redd-i miras yaparak borç sorumluluklarından kurtulmalarına imkan vardır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir