YAŞAM

Müzik Dinlediğimizde Beynimizde Ne Olur

Müzik Dinlediğimizde Beynimizde Ne Olur

Müzik dinlemek kişilerin günlük hayatlarında ekstradan enerji aldıkları ve günlük duygu durumlarını etkileyen faktörler arasındadır. Müzik dinleyen kişilerin dinledikleri müziklerin hangi tarzda oldukları o anlık psikolojisini etkilemektedir.

Örneğin depresyon ile karşı karşıya gelmiş bir bireyin arabesk tarzda müzikler dinlemesi onun duygularını daha da çok derine indirecektir. Bazı müziklerin kişileri kendilerine bağımlılık yapıcı etkileri vardır çünkü ritimler insanın beynine işleyebilir. Müzik dinlediğimizde dinlenen müziğin tarzına göre beyne sinyaller gitmektedir bu sinyaller de kişilerin enerjilerini nasıl kullanacaklarını yönlendirmektedir. Salgılanan hormonlar gün içerisindeki enerjinizi ve duygu değişiminizi ortaya koymaktadır. Fakat çok fazla yüksek sesle ve uzun dinlenen müzikler kulakta sorun yaşatmaktadır.

Müzik dinlemek beyni geliştirir mi?

Müzik dinleme konusunda yapılan bazı araştırma sonuçlarına göre müziği dinleyen kişinin müzikten haz alması sonucunda kendilerini rahatlattığını düşündükleri ritimleri dinledikleri dönemlerde daha fazla yaratıcılık yönleri aktif olmaktadır. Tam tersi olduğunda yani keyif alamadıkları müzik dinleyenlerde ise yaratıcılık daha aza inmekte.

Olumlu olarak nitelendireceğimiz müziklerin beyne faydası yaratıcılığı ortaya çıkarmasıdır. Problem çöcümü gerektiği durumlarda ise sessizlik daha ön plana çıkıyor. Müzikle birlikte problem gidermeler daha az seviyeye iniyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir