SAĞLIK

Kulağa su kaçarsa ne olur, kulağa kaçan su çıkmazsa ne olur?

Kulağa su kaçarsa ne olur, kulağa kaçan su nasıl çıkarılır?

Kulağa su kaçması durumunda ilk aklınıza gelmesi gereken konu; kulak zarının 2,5 cm içeriide olduğudur. Kulak dışından kulak zarı 2.5 santim derinliktedir. Olurda denizde, havuzda, banyoda veya başınızı yıkarken kulağınıza su kaçarsa kulak çöpü ile kulaktan su çıkarmak istediğinizde çok dikkatli olmalısınız.

Dış kulak yolu kulak kendi kendini temizleyebilen bir yapıya sahiptir. İçerideki salgılar kendi kendine dışa doğru çıkar. Eğer çöp ile kişi ileriye doğru oynarsa mekanizmayı bozabilir.

Kulağa su kaçarsa ne olur?

Kulağa su kaçması normal bir durum olarak görüldüğü gibi derinliklerine de indiği görülebilir. Bekletilmeden hızlıca çıkarılmalıdır eğer çıkarılmazsa;

  1. Tıkanıklık olabilir, içeriden uğultular getirebilir.
  2. Ağrı yapabilir.
  3. İşitme kaybına neden olabilir.
  4. Kulak zarında inflamasyona neden olabilir.

Kulağa kaçan su nasıl çıkarılır?

  • Su kaçan kulağınızı yere bakacak şekilde avucunuzla 1-2 saniye bastırıp bırakın. Vakumlama yapar gibi yapacaksınız. Bu esnada birşey çiğniyor veya esniyor gibi yapabilirsiniz.
  • Ağzınızı kapatın ve burnunuzu iki parmağınızla burnu sıkıp derince nefes alın. Hava basınıcını düzenlemek için burnunuzdan hafifçe dışarı verin. Doğru şekilde yaptığınıza emin olun, doğruysa östki tüpleri tekrardan açık olduğuna dair pıt diye patlama sesi çıkaracaktır. Burun çok zorlanırsa kulak zarına zarar verebilir dikkat edin.
  • Saç kurutma makinesi ile kulağa kaçan suyu buharlaştırabilirsiniz. Bu durumda makinenin üfleme ayarını düşüğe alarak kulaktan 15-20 santim kadar uzakta tutun. Maksimum 30 sn kadar bekledikten sonra tekrar yapabilirsiniz.
  • Kulağınıza oksijenli su damlatın. Kulaktaki suyu çıkarmak için oksijenli sudan 4-5 damla damlatın. 1-2 dakika bekledikten sonra kulağınızdan suyun dışarı akabilmesi için yere paralel olarak başınızı eğin.

Notlar:

Yukarıdaki işlemler için öncelikle suyun nerede olduğu önemlidir. Eğer kulağa kaçan su ortakulaktaysa sağlık kuruluşuna giderek doktor tarafından kontrol ve tedavisi yapılmalıdır.

Daha önce su kaçan kulağınızdaki bir sorun için operasyon geçirdiyseniz yukarıdakilerin hiçbirini uygulmayın. Kulak Burun Boğaz doktoruna gitmelisiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir