SAĞLIK

Kedi Köpek Tüyü Yutunca Ne Olur

Kedi Köpek Tüyü Yutunca Ne Olur

Kimilerinin tek dostu olan kimilerinin en yakın arkadaşı olan evcil hayvanların sadakatlikleri çoğu kişinin çevresindeki insanlara göre daha fazladır. Evcil hayvanların samimiliği ve sadakatliği onlar ile aynı yaşam alanında yaşamamızı sağlayabiliyor. Fakat işin bir diğer tarafı da dönemlerinde ya da sık sık tüy döken kedi ya da köpeklerin tüylerinin yutulması ya da dile yapışması gibi bir sorun bulunmaktadır. Kedi veya köpek tüyü yutunca ne olur bilmeyenleri bilgilendirmek en doğru çözümdür.

Kedi veya köpek tüyü yutma

Eğer beslenen kedi veya köpeğin parazit taşımadığından eminseniz insana tüyünü yutmanın zararı yoktur. Parazitleri önlemek için parazit tedavilerinin düzenli yapılması şarttır.

Parazit tedavisi yapılmıyorsa köpeğe veya kediye temasın ardından hijyen önemlidir. Eller veya açıktaki sebzelerin bolca suyla yıkandıktan sonra yenmesi sorunların önüne geçer.

Kedi veya köpek besleyen kişilerde karaciğer ve akciğer gibi organlarda kist (Kist Hedatit) olmasına sebep Echinococcus cinsi parazitlerdir. Köpekler Echinococcus Granulosus için; kediler de Echinococcus Multiocularis barındırır. Bu parazitler beslenen hayvanlarda mevcutsa kistlere neden olabilir.

Beslenen kedi veya köpeğin parazitli olması durumunda köpek veya kedi tüyü yutmakla da geçmesi muhtemeldir.

Dip not: Kistin meydana gelmesine neden kedi veya köpek tüyü yutmak değildir. Bunun sebebi parazittir.

Boğazda gıcıklanmalar, kaşıntılar ile kedi veya köpek tüyü yuttuğunuzu anlayabilirsiniz. Çoğu zaman anlaşılmayacaktır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir