SAĞLIK

Fazla D Vitamini Takviye Alınırsa Ne Olur

Fazla D Vitamini Takviye Alınırsa Ne Olur

D vitamini vücudumuzun alması gereken önemli ve kesinlikle eksik olmaması gereken vitamin çeşitleri arasında yer almaktadır. Bireyler sağlıklarını yeterli vitaminleri ve besinleri alarak korumaktadırlar. Fakat her şeyin fazlası zarar olduğu gibi alınan besinlerdeki vitaminlerin fazlalıkları da zarar verebilmektedir.

Eksikliğinde;

Bu eksiklik de kemik erimesi, kemik eğriliği, zayıf bağışıklık sistemine neden oluyor ve vücut enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale gelir.

D vitamini takviyesi fazla alınırsa ne olur

Vitamini eğer kendi başınıza kapsül olarak alıyorsanız kullanım klavuzunu muhakkak okuyunuz. Gerekli miktar belirtilmektedir veya eczacınıza sormayı ihmal etmeyin. Yine güneşli havalarda kolların iç yüzünü güneşe karşı çıplak şekilde 10-15 dk tutarsanız güneşten D-Vitamini alabilirsiniz.

“Sürekli olarak yapılan yüksek dozdaki harici D vitamini takviyesi, kandaki kalsiyum seviyesinin aşırı yükselmesine neden olur. ‘Hiperkalsemi’ adını verdiğimiz bu durum, organ ve damarlarda kireçlenmeye neden olabilir. Bu da böbrek taşı oluşumu ve kalp krizi gibi rahatsızlıklara zemin hazırlayabilir.”

D vitamini kişinin vücudundaki kemik sağlamlığını dengelemektedir. D vitamini eksik olursa kemikler sağlamlığını zayıflatacaktır eğer çok fazla D vitamini olursa kişinin kemiklerinde sorunlar ortaya çıkacaktır. Kemik sorunlarını azaltmanız ve sağlıklı bir iskelete sahip olmanız için dengeli beslenmeniz gereklidir. Vitamin neye yarıyorsa oraya da zarar verebilmektedir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir