PARA

Eve haciz gelirse ne olur, evden haciz ne alır?

Eve haciz veya icra gelirse ne olur, ne alabilir?

Kanunlar ailenin yaşam kalitesini düşürerek zarar verebilecek bazı değişiklikler yaparak 2004 Sayılı İcra ve İflas Kanunu’nda ihtiyaç eşyalarının eve gelen haciz veya icra yoluyla alınamayacağı konusunda değişiklik yapmıştır.

Bu değişim hatalı anlaşılmalara yol açarak sanki eve haciz veya icra gelemeyecek izlenimi bırakmıştır ancak durum eve haciz gelemez değildir.

Eskiden eve gelen haciz memurları ev eşyalarını tümüyle yazabilir icra kanalıyla alıp satışa koyabiliyordu. 2012 yılında yapılan düzenleme ile artık zaruri ihtiyaç olan eşyalar eğer tekse alınamaz.

Tek eşya alabilir ne demek;

Buzdolabı 1 adetse alınamaz, bulaşık, çamaşarı, tv gibi ihtiyaç duyulan eşyalardan 1’er adetse alınamaz demektir. Aynı eşyadan 2 tane ise 1 tanesi yazılır. 2 buzdolabı varsa 1 tanesi, 2 çamaşır makinesi varsa 1 tanesi yazılabilir götürülebilir gibi… 3 TV olan bir evde 2 tanesi alınabilir 1 tanesi ise ailenin kullanımına bırakılır. “Eve Haciz Yasaklandı”, “Eve İcra Yasaklandı” gibi ibareler yanlıştır.

Avukay veya haciz memurları eve gelip kontrol ettiklerinde alınabilecek eşya bulamazlarsa “Kayda değer birşey bulunamadı” notu düşerek tahsil için başka yöntemler üzerinden işlemleri sürdürürler. ,

Hangi eşyalar evden haciz yoluyla alınabilir?

Zaruri ihtiyaçların dışında kalan para, altın, gümüş, süs eşyaları gibi değerli görülen eşyalar evden haczedilebilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ihtiyaçların haricinde fazlalıklar yine icra kanalıyla evden alınabilir.

Eve icra gelirse ne yapmalıyım?

Eve haciz geldiğinde eve almamak gibi bir durumunuz olamaz. Evden gideyim kapıyı kilitleyeyim deseniz bile çilingir yardımı ile kapınız zorla açılır. İcra memurlarını korkutup göndereyim düşüncesinde olmayın ayrıca suç işlemiş olursunuz.

Eve gelen haczi durdurmanın tek yolu ödeme yapmaktır veya avukatla taahhüt imzalamaktır. Burada dikkat edilmesi gereken ise taahhüt imzalarsanız ve borcunuzu ödemeyezseniz bu sefer hapis cezası ile karşı karşıya kalacağınızdır.

Eşyanız haczedildiğinde lüzumlu eşyaların alındığından dolayı şikayetinizi İcra ve İflas Kanunu  madde 16 gereği icra mahkemesine 7 gün içerisinde iletebilirsiniz.

Borç ödenmeden veya yapılandırılmadan icradan mallarınızı alamazsınız.

Eşya alınmadı gelip yazacak birşey bulamadılar bu dava kapanır gider düşüncesinde olmayın. TCKimlik numaranız üzerinde o borç öylece kalacaktır. Banka hesaplarınıza bloke, maaş haczi, taşınabilir veya taşınamaz mallar üzerine tedbir gibi birçok yöntemler kullanılarak alacak tahsiline gitmeye çalışılacaktır. Taahhüt vermediğiniz durumlarda hapis yatmazsınız.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir