PARA

Bitcoin ne olur?

Bitcoin Türkiye’de ne olur, düşer mi, yükselir mi yoksa hepten mi yasaklanır?

Bitcoin herhangi bir ülkenin merkez bankasına bağlı değildir aynı zamanda resmi bir kuruluşla ilişiğide yoktur. Bitcoin sembolü: ฿, kısaltma: BTC olarak elektronik bir para birimidir.

Bitcoin ne olur?

2009 doğumlu olan BTC’nin daha genç oluşu, anlaşılamayan yapısı ve likit olmayan piyasası yüzünden ileriye dönük yatırımsal araç olarak düşüşü veya yükselişi kestirilemeyen doğaya sahiptir. Bu sebeple yüksek birikimleri bitcoin olarak yatırıma dönüştürmek büyük risk taşır. Bir gecede varlığınızı kaybedebilir veya 1 günde zengin olabilirsiniz. TL, USD veya Euro Bitcoin olarak ileriye dönük yatırım aracı olarak değerlendirilmemelidir.

2018 yılına düşüşle başlayan Bitconin için 2019’da ne olur gibi sorularına da yanıt vermek oldukça güçtür. Bir merkeze veya kuruma bağlı olmayan bu sanal para birimini bir yatırım aracı olarak kullanmak büyük zararlara neden olabilir.

Size zarar vermeyecek veya çöküntüye uğratmayacak oranlarda yatırım yapmak doğru olabilir. Alım/Satım yapmak yerine Bitcoin Madenciliği olarak birikim yapma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Bitcoin nasıl alınır, Bitcoin nereden alınır?

Bitconin almak istediğinizde aracı kurumlar ile işlem yapabilirsiniz. Havale/EFT veya kredi kartınızı kullanarak BtcTürk, Paribu gibi siteler üzerinden cüzdan hesabınıza aktarım yapabilirsiniz.

Nelere dikkat edilmeli?

Bitcoin yatırımı yapacağını şirketin olumlu ve olumsuz yönlerini mutlaka araştırın. Çoğu kişi internet üzerinden sağlamlığı veya güvenirliği konusunda yorumlarda bulunmaktadır.

Alım yaparken şirketin alım/satım komisyon veya tahsil edilecek ücretleri konusunda bilgi sahibi olun. Alımı yaptıktan 5 dakika sonra bile BTC’nin ücretleri değişebilir yapıdadır.

Bitcoin için şunları bilmenizde fayda var

Bitcoin ödemesini geri alma

Bitcoin ile yapılan işlemleri geri almanız veya iptalini istemeniz mümkün değildir. Ancak ödeme yaptığınız yerden geri talep isteyebilirsiniz. Bu sebeple güvenilir şirketler çalışmak önemlidir. Tanımadığınız veya bilmediğiniz şirketler üzerinden ödeme gerçekleştirmek BTC’lerinizi geri alamamanıza neden olabilir.

Bitcoin işlemi kısa sürede (1-2 sn)’de gerçekleşebilen bir işlemdir ancak onay alma süresi 10 dakikayı bulabilir. Eğer bir Bitcoin dolandırıcısı size ödeme geçtiğini beyan ederek gönderim bilgilerini paylaşıp sizi dolandırabilir. 15 dakikalık zaman dilimi geçmeden alım yaptığınız BTC için karşılığını göndermeyin.

Bitcoin Resmi olarak kabul gördü mü?

Henüz Türkiye’de resmi olarak borsa veya bankalar üzerinden işlem görmemektedir. Dünya genelinde de deneysel olarak görülen bir para birimidir. İşlem hacmi çok yüksek olan bu para birimi halen denemeler üzerinden veya yapılmayanı yapmaya çalıştığından sert düşüşler veya yükselişlerle aldatıcı olabilir. Kimse sonucun ne olacağını tahmin edemez.

Bitcon için vergi veya KDV var mı?

Bitcoin işlemleri tıpkı bir mal alım satım gibi olduğundan Vergilendirme veya komisyona tabii olabilir. Şimdilik yasalar üzerinde bir bilgi bulunmayan birimin BDDK ve Merkez Bankası üzerinden gözetimi ve araştırılması sürmektedir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir