TEKNOLOJİ

Araba susuz kalırsa ne olur, susuz giderse ne olur, susuz çalışırsa ne olur

Araba susuz kalırsa, susuz giderse, susuz çalışırsa ne olur

Arabanın susu çalışması hemen hasar gördüğü anlamına gelmez. Susuz kalan bir araba hararet yaparsa bu ilk seferde bile araca vereceği hasarı vermiş olur. Eğer aranayı susuz olarak hararet yapmış şekilde sürmeye devam ederseniz motor çok daha fazla hasar görür.

Araç susuzken çalışabilir, aracı susuz çalıştırmak hararet yapmaya neden olmaz ama aracı susuz sürmek mesafe katetmek başınıza dert açabilir.

Motor ciddi şekilde sıkışırsa silindir kapağında çatlama, conta yakma, pistonlar ve gömlekler birbirine kaynayacağından büyük masraflara yol açar. Eğer böyle bir durum yaşanmadıysa zararsız hararet durumu yaşanmış olabilir. Bir iki sefer hararet yapıp yine motorun zarar görmeme ihtimalide vardır.

Hararet yapan aracın su eksiltiyor olmasına, yağ çubuğunu çelerek eksilme kontrolü yapılmasına, yağ kapağı açıldığında köpüklenme olup olmadına dikkat ederek motorun zarar görüp görmediğini anlayabilirsiniz.

Motor yağında azalma, su seviyelerinde düşmeler ve yağ üzerinde beyaz köpükler oluşmuyorsa muhtemelen motorunuz zarar görmedi denilebilir.

Not: Motor hararet yaptığında kapağı açmayın. Eğer kapağı açarak su ilavesine kalkışırsanız şiddetli kaynamış su fışkırması ile karşılarak ciddi şekilde elinizi yüzünüzü yakabilirsiniz.

Aracınızda hararet göstergesi yükseldiğinde zorunlu kalmadıkça motoru stop ettirmeyin. Rölantide kendi kendini soğutmasını bekleyin.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir