SAĞLIK

Ağrı Kesici Üzerine Alkol Alınırsa Ne Olur

Ağrı Kesici Üzerine Alkol Alınırsa Ne Olur

Eski zamanlarda çok nadir kullanılan ve özel günlerde tercih edilen alkolün artık günümüzde daha da sık alınmaktadır. Alkol kullanıcıları alkolün verdiği sıcaklık hissinden dolayı havanın soğukluğuna aldırmadan hareket etmektedirler. Bu da bir süre sonra kişilerin hasta olmasına ve doktor tedavisi görmelerine neden olmaktadır. Alkolü bırakamayan kişiler ne kadar ilaç kullansalar da yine de alkol almaya devam etmektedirler.

Dolorex, arveles, mejezik, minoset, parol, aspirin gibi ağrı kesicilein vücuda etkisi ve alkol ile birleşiminde ne olur?

Doktorların hiçbiri ağrı kesicilerin ardından alkol alınmasını tavsiye etmez. Alkolün verdiği baş ağrısını kesmek için ağrı kesici düşünmeyin. Yine aynı şekilde ağrı kesici sonrasında alkol alındığında fenalaşabilirsiniz. Çünkü ağrı kesiciler bir nevi sakinleştiricilerdir fakat alkolün enerji verme yetkisi ile karşı karşıya gelinmesi durumunda bünyeniz bunu kaldıramayabilir.

Vücuda etkisi nedir?

Bir ilacı içtiğinizde kan yoluyla tüm vücudunuza yayılır. Bu bileşenler organlar üzerinden geçiş yaparken değişime uğrayarak parçalanır. İlaç parçacıkları veya tamamı ağrıyı kesmede veya diğer amaçlarla kullanıldığında olumlu veya olumsuz sonuçlar doğurur. Etki ve yanetki olarak belirtilir.

Alkolse aynı şekilde kana karışarak tıpkı ilaç gibi hareket eder. Aynı damarlar üzerinden hareket edişleri vücutta birikime yol açarken, ilacın etkisinin azaltılmasına neden olabilir. Benzeri bir toksik etki durumunda ise aynı organ üzerinde ilaç ve alkol zarar durumu meydana getirebilir. Alkol bağımlılarında veya sürekli kullananlarda parçalıyıcı enzimler daha aktif olduklarından ilacın vücutta kalma süresi azalarak ekisi azalır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir